Yücel Dönmez’in yeni kopyacısı Art Basel’de Alman galerisiyle temsil edildi

Canan Korkmaz-Art4Critic

Önce  1974 doğumlu İzlandalı bir ressam, şimdi de Güney Afrikalı 1982 doğumlu bir ressam, Miami Art Basel’de sanatçımız Yücel Dönmez’in taklitçisi olarak  Hansmayer adlı bir Alman galerisiyle yer aldı.

Çağdaş sanat kisvesi altında  sanatı intihalden çekinmeyen genç sanatçılar nedense, Alman galeriler tarafından çok seviliyor. Aslında onları kınamamak da gerekiyor çünkü belki de koca Almanya’da görsel sanatlar alanında yepyeni bir şey ortaya koyan olmadığından, kopyacılara da prim veriyorlar.

indir indir-1

 1982 doğumlu Zander Blom’un çalışmalarından.

Aslında garip olan da bu galerilerden sanat eseri satın alanların, körü körüne yatırım yapmış olmalarıdır. Çünkü sanata yatırım yapan bir koleksiyoncu önce, edineceği sanat eserinin orijinal olup olmadığını da araştırmalıdır. Bugüne kadar Avrupa’da  orijinal bir görsel sanatlar etkinliği ortaya koymadığımızdan belki de  Avrupalı galeriler bir Türk sanatçısının dünya orijinali olacağını tahmin  etmemiş de olabilirler. Bu durumda ayıp kimin olur düşünmek gerekir.

IMG_1459 IMG_0894..

Yücel Dönmez’den örnekler

Bugüne kadar Yücel Dönmez’in  geliştirmiş olduğu tekniği ve üslubunu kullanarak sanat eserler,i ortaya koyanlar arasında ünlü Damien Hirst ve Ed Ruscha’yı sayabiliriz. 1987 yılında akıtma tekniğinin farklı bir versiyonunu ortaya koyarak Amerika’da açtığı müze sergisiyle ün yapan sanatçımız, bugün üslubunu çok farklı bir arenaya taşıyarak, çağdaş bi5r sanatçıdan beklenenin çok fazlasını ortaya koyuyor.

28 29

Amerikalı Frank Stella ile aynı dönemlerde sanat yapan Dönmez, kendi  üslubunu yine kendi kurduğu tekniği ile sanatına uygulayarak, geleneksel sanatlarımızın çağdaş sentezini ortaya koydu ve Amerikalı eleştirmenler tarafından da, “binlerce yıllık Anadolu kültürünün sentezini ortaya koyarak çağdaş sanata damgasını vurdu”  (Alan Artner-Chicago Tribune 1989) diye yorumlandı.

30

Ünlü sanat felsefecimiz Prof. İsmail Tunalı tarafından ulusal ressamımız diye nıtelendirilen Yücel Dönmez için, Mehmet Ergüven’in yazmış olduğu  kitap bugün D&R lardan temin edilebiliyor.

http://www.dr.com.tr/Kitap/Yucel-Donmez/Mehmet-Erguven/Prestij-Kitaplari/Sanat-Prestij/urunno=0000000719811

0000000719811-1

Kopyacıları le ilgili olarak Yücel Dönmez’in ne düşündüğünü kendisine sorduğumuzda, gülerek şu yanıtı verdi, “Ne kadar çok sanatçı tarafından takip edilirsen o kadar çok   sevniyorum. Bunları ben kopyacım değil takipçin olarak nitelendiriyorum. Bir Türk sanatçıyı dünyanın her köşesinden sanatçıların esin kaynağı veya kopyalayacakları sanatçı olarak görmeleri elbette ki ülkemiz sanatı açısından da çok  olumlu bir şey. Geliştirmiş olduğum ilklerimle Amerika’da sanatı eğitime götürdüm ve 1995 yılında  bulunduğum organizasyon Urban Gateways “National Medal of Art’s” ödülünü Başkıan Clinton’dan aldı ve o tarihte organizasyonun 8 görsel sanatçısından biriydim. En son kopyacım Güney Afrikalıyı takdir ettim, yaptıklarıyla beni aratmıyor J “